Aktualności
     Patron
     Galeria
     Plan lekcji
     Klasy mundurowe
     Zastępstwa
     Kontakt i lokalizacja

DZIENNIK

   SZKOŁA
     Aktualności
     Baza szkoły
     Dyrekcja
     Nauczyciele
     Kalendarz szkolny 2017/2018
     Dokumenty
     Administracja
     Olimpiady i konkursy
     Konkursy
     Biblioteka
     Galeria
     Nowa galeria
     Lokalizacja szkoły
     Rozkład dzwonków
     Do pobrania
     Stypendia szkolne
     Dofinansowanie podręczników
     Wynajmy boisk
     Dodatkowe dni wolne
     Obiady szkolne
     Przetargi
     Dla rodziców
   XIV LO
     Samorząd szkolny
     Matura
     Zasady rekrutacji
     Plan lekcji
     Klasy mundurowe
     Osiągnięcia LO
     Podręczniki LO
   PG 14
     Samorząd szkolny
     Projekty edukacyjne
     Egzamin gimnazjalny
     Plan lekcji
     Podręczniki PG
     Kącik literacki
     Wojewódzkie konkursy przedmiotowe

ZOBACZ DOJAZD

    Kontakt
   ul. Upalna 26
   15-668 Białystok
   telefon: (85) 661 32 27
   fax: (85) 661 32 27
   email: zso9@um.bialystok.pl


Sport w naszej szkole

Polityka Ochrony Dzieci

Program "Znajdź Właściwe Rozwiązanie"

Centrum Organizacji Przedmiotowo - Tematyczno - Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno - Historycznych w Białymstoku

Projekt IT Szkoła 2013"

Platforma e-learningowa ZSO 9

Dzisiaj jest 23.05.2019 r. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty  

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ XIV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. RYSZARDA KACZOROWSKIEGO W BIAŁYMSTOKU pod adresem www.14lobialystok.pl

    Artykuły

PODPISANIE POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY

 

W dniu 17 maja 2012 roku zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Miastem Białystok, XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku a Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku zmierzające do wsparcia merytorycznego Szkoły w nowym przedsięwzięciu polegającym na prowadzeniu klas mundurowych "bezpieczeństwa narodowego". więcej


AKTUALNOŚCI

 


 

Ekologia i patriotyzm!


 

   

     

   W dniach 9-10 czerwca 2017 roku uczniowie z klas pierwszych XIV LO im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku z nauczycielem ppłk. SG rez. Mirosławem Mantur wzięli udział w Ekologicznym Forum Młodzieży w Białowieży. W ramach programu Forum odbyło się wiele imprez edukacyjno-przyrodniczych, sportowych i artystycznych. Niezapomnianą atrakcją był kilkugodzinny spacer po Puszczy Białowieskiej z leśnikami Nadleśnictwa Browsk z siedzibą w Gruszkach, Jerzym Pańkowskim i Bogusławem Dawidziukiem. W czasie spaceru Leśnicy ujawnili sekrety swojego rzemiosła a także pokazali interesujące zjawiska przyrody np. „kuźnię dzięcioła”, gatunki jadalnych grzybów (rosną na pniach drzew) i roślin, m. in. „szczawika zajęczego” oraz z jakiego drzewa można zebrać i sporządzić „kawę inkę”. Serdecznie dziękujemy Panom Leśnikom za interesującą lekcję survivalu w puszczy – Darz Bór! Na zakończenie pobytu w Białowieży zrobiliśmy wspólne zdjęcie z Ministrem Środowiska RP, Panem Janem Szyszko.

    W dniu 11 czerwca 2017 roku uczestnicy Forum przemieścili się do Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach, gdzie wzięli udział w patriotycznym koncercie zespołu Panny Wyklęte, uroczystej Mszy Świętej i odsłonięciu pomnika Danuty Siedzikówny pseudonim „INKA”,  sanitariuszki i łączniczki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

 

Galeria zdjęć …

 


 

Zwycięstwo w biegu terenowym z przeszkodami!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

     W dniu 02 czerwca 2017 roku, w ramach IV Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym w Augustowie, odbył się bieg terenowy, którego uczestnikami byli uczniowie (ok. 100) klas mundurowych z województwa podlaskiego. XIV LO im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku, w imprezie sportowej, reprezentowali uczniowie z klas Ic, Id i IIa z nauczycielami Panem Jerzym Ostaszewskim i ppłk. SG rez. Mirosławem Mantur. Przed konkurencją młodzieży obserwowaliśmy zmagania na jednostkach pływających funkcjonariuszy Policji. Po rozgrzewce na belach siana przystąpiliśmy do rywalizacji w biegu terenowym z przeszkodami. Emocji było, co nie miara, a to z „kotłem” na belach, lub sposobem pokonania taśm turlaniem, czołganiem, na czworaka, albo zabieganiem przez konkurencję drogi tuż przed metą! W biegu odnieśliśmy sukces indywidualny i zespołowy. W kategorii chłopców I miejsce zajął Michał Mancewicz, a w szóstce (4,5,6) mieliśmy jeszcze trzech biegaczy: Nienałtowski Beniamin, Jasiński Kamil, Knieć Dominik. Dziewczyny również walczyły dzielnie i trzy zajęły miejsca w siódemce (5,6,7): Czerwińska Julia, Gacko Sylwia, Sobotko Weronika. Po wyczerpujących zawodach, poczęstunku kiełbaskami i pączkami, udaliśmy się na godzinny spacer wzdłuż jeziora Necko. Podziwiając uroki Augustowskiej przyrody, spaliliśmy nadmiar kalorii po spożytych pączkach. Puchary i dyplomy zwycięzcom biegu, podczas apelu służbowego, wręczył Pan nadinsp. Daniel Kołnierowicz, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku. Konkluzją wyjazdu do Augustowa niech będą słowa Pana Generała – „wszyscy jesteśmy zwycięzcami”!

 

Galeria zdjęć …

 


 

Uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku na pikniku pod hasłem „Dzień Dziecka – bezpiecznie i sportowo”


 

     1 czerwca 2017 r. w ramach obchodów Dnia Dziecka  na plaży miejskiej w Dojlidach odbył się piknik zorganizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku. W ramach imprezy przygotowano liczne atrakcje: pokazy  technik i taktyk interwencyjnych , pierwszej pomocy, tresury psów; konkurencje sportowe dla najmłodszych. Nad bezpiecznym przebiegiem pikniku, w którym uczestniczyło około 800 osób czuwali uczniowie klas mundurowych „służba w Policji” i „bezpieczeństwo narodowe” XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku.

 link do relacji z pikniku

 


Konferencja - „Zagrożenia Bezpieczeństwa Międzynarodowego”


 

 

 

 

 

 

 

 

 

     29 maja 2017 roku, uczniowie klasy I d „bezpieczeństwo narodowe” XIV LO im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku wraz z nauczycielem ppłk. SG rez. Mirosławem Mantur, na zaproszenie Studentów Koła Naukowego Badaczy Stosunków Międzynarodowych, Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku, wzięli udział w II Konferencji Studenckiej na temat „Zagrożenia Bezpieczeństwa Międzynarodowego”. Prelegenci Konferencji, m. in. prof. dr hab. Daniel Boćkowski, Kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego UwB, dr Magdalena El Ghamari, wykładowca UwB, Paweł Behrendt, Centrum Studiów Polska-Azja, w atrakcyjny sposób przedstawiali zagadnienia związane z zagrożeniami politycznymi i terroryzmem, który niewątpliwie jest zmorą współczesnej cywilizacji. Podsumowaniem Konferencji była dyskusja, stanowiąca wymianę wiedzy studentów i opinii środowisk naukowych, a zwieńczeniem było wspólne zdjęcie wszystkich jej uczestników.

 


 

Spotkanie z oficerem Wojska Polskiego


 

     24 maja 2017 roku, na zaproszenie szkoły, przybył Pan płk dypl. rez. Krzysztof Rogacz, który spotkał się z uczniami klasy II d „bezpieczeństwo narodowe” XIV LO im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku. Tematem spotkania była problematyka służby i szkolnictwa wojskowego w kontekście zainteresowań i predyspozycji młodzieży. Wywody o możliwościach podjęcia służby wojskowej w różnych korpusach, Pan Pułkownik urozmaicił wspomnieniami ze swojej służby, w tym o studiach w WSOWZmech. we Wrocławiu i AON w Warszawie oraz o ścieżce kariery zawodowej od stopnia szeregowego do pułkownika. W szczególny sposób podkreślił wagę odpowiedzialności za podwładnych, pełniąc w Wojsku Polskim służbę na stanowiskach kierowniczych (dowódczych) oraz wspomniał o wielu wyrzeczeniach rodzinnych i osobistych, które niewątpliwie związane są z pełną dyspozycyjnością żołnierza w czynnej służbie wojskowej. Uczniowie byli zachwyceni wskazówkami Gościa do podjęcia decyzji o ewentualnej służbie wojskowej oraz osobistymi wspomnieniami i wrażeniami z zawodowej służby wojskowej, a w podziękowaniu za spotkanie wręczyli Panu Pułkownikowi książkę - „Sekrety Białegostoku”.


Techniki kryminalistyki w służbie Policji


 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  17 maja 2017 roku uczniowie klasy II d „bezpieczeństwo narodowe” XIV LO im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku wraz z nauczycielem ppłk. rez. SG Mirosławem Mantur przebywali gościnnie w Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku. Przedstawiciele Komendy zapoznali nas z technikami kryminalistyki stosowanymi w dochodzeniach i śledztwach Policji. W trakcie zajęć mieliśmy możliwość pozostawienia na różnych przedmiotach swoich odcisków palców, a następnie odpowiednim proszkiem i pędzlem z piór ptaka Marabuta, musieliśmy je odnaleźć i zabezpieczyć. Super zabawa! Serdecznie dziękujemy Komendantowi Miejskiemu Policji za możliwość odbycia zajęć w obiekcie Komendy, a szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pana st. asp. Piotra Alsztyniuka, który profesjonalnie przedstawił sekrety pracy z dziedziny daktyloskopii i mechanoskopii oraz podał fascynujące przykłady ze swojej służby.

 


 

 

Wizyta w Areszcie Śledczym w Białymstoku


 

    10 maja 2017 roku uczniowie klasy II d „bezpieczeństwo narodowe” XIV LO im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku wraz z nauczycielem ppłk. rez. SG Mirosławem Mantur, w ramach tematu zajęć „Służba Więzienna w systemie bezpieczeństwa RP”, przebywali gościnnie w Areszcie Śledczym w Białymstoku. Przedstawiciele Aresztu zapoznali nas z historią obiektu, warunkami pełnienia służby przez funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz warunkami pobytu i życia codziennego osadzonych. Ogromne wrażenie na młodzież wywarło poruszanie się po korytarzach i celach oddziałów, w których przebywają niebezpieczni przestępcy. Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Aresztu za życzliwość oraz umożliwienie zwiedzenia obiektu, a szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pana st. szer. Kamila Tryburskiego, Rzecznika Prasowego Dyrektora Aresztu Śledczego w Białymstoku, który wspierał organizacyjnie naszą wizytę i profesjonalnie przedstawił sekrety pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej. /zdjęcia - Areszt Śledczy w Białymstoku/

 


 

 

 

WIZYTA W 18. BIAŁOSTOCKIM PUŁKU ROZPOZNAWCZYM


 

 

 

 

 

 

 

 

     26 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy II d „bezpieczeństwo narodowe” XIV LO wraz z nauczycielami
ppłk. rez. SG Mirosławem Mantur i kpt. rez. SG Mirosławem Laskowskim przebywali gościnnie w 18. Białostockim Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku. Przez przedstawicieli Pułku zostali zapoznani się z Salą Tradycji, zasadami naboru do służby wojskowej, wyposażeniem żołnierzy rozpoznania oraz sprzętem, na którym się szkolą. Największe zainteresowanie młodzieży wzbudziła broń palna, trenażer strzelecki a przede wszystkim opancerzony pojazd rozpoznania (BRDM). Serdecznie dziękujemy żołnierzom Pułku za życzliwość oraz umożliwienie zwiedzenia obiektu jednostki wraz z poznaniem tajników służby wojskowej.

 

Galeria zdjęć …

 


 

 

Zarządzanie kryzysowe w Polsce


 

 

 

 

 

 

 

 

 

     5 kwietnia 2017 roku, na zaproszenie szkoły, przybył Pan ppłk rez. Anatol Lewczuk, były Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, który zapoznał uczniów klasy II d o specjalności „bezpieczeństwo narodowe” XIV LO im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku z systemem zarządzania kryzysowego na szczeblu administracji rządowej i samorządowej. Jednocześnie wspomniał o bieżących zagrożeniach cywilizacyjnych, które niewątpliwie mają znaczący wpływ na reakcję i działania odpowiednich służb państwa do likwidacji skutków sytuacji kryzysowej. W czasie wystąpienia Pan Pułkownik opowiedział również o swojej ścieżce kariery zawodowej w Wojsku Polskim. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia Pana Pułkownika, a w podziękowaniu wręczyli książkę - biografię Karoliny Kaczorowskiej, małżonki Patrona XIV LO w Białymstoku.

 

Galeria zdjęć …

 


 

 

Strzelanie kontrolne z kpn


 

 

 

 

 

 

 

 

 

    29 marca 2017 roku uczniowie klasy IId (bezpieczeństwo narodowe) XIV LO wzięli udział w zajęciach strzeleckich prowadzonych przez ppłk. rez. SG Mantur Mirosława na strzelnicy UKS „Kaliber” w Białymstoku. Młodzież miała okazję sprawdzić się w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na odległość 10 m. Najwyższe wyniki, na 100 możliwych punktów, osiągnęli: Patrycja Kuropatwa (92), Jakub Czuszel, Emilia Sidoruk, Marta Masłowska (91), Mateusz Tarasiuk, Łukasz Biełach (90). Średnia ocen klasy wyniosła aż 5,44!

 

Galeria zdjęć …

 


 

Służba Więzienna w strukturze bezpieczeństwa RP


 

 

 

 

 

 

 

      

  22 marca 2017 roku, na zaproszenie szkoły przybył Pan mjr Jerzy Cybuliński, Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Białymstoku, który zapoznał uczniów klasy IId „bezpieczeństwa narodowego” XIV LO im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku z historią i strukturą Służby Więziennej, zadaniami oraz uprawnieniami funkcjonariuszy SW, a także warunkami przyjęcia do służby. Swoje wystąpienie Pan Major urozmaicił pokazem elementów umundurowania specjalistycznego i środków przymusu bezpośredniego. Można było również zobaczyć różne formy pełnienia służby funkcjonariuszy SW oraz dowiedzieć się o zasadach pobytu i „ciekawostkach” z życia codziennego pensjonariuszy Zakładu Karnego w Białymstoku.

 

Galeria zdjęć …

 


Nielegalna  migracja w Polsce


 

 

 

 

    

    8 marca 2017 roku, na zaproszenie szkoły, Pan ppłk SG Jacek Dederko, Naczelnik Wydziału – Kierownik Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku zapoznał uczniów klasy II d XIV LO im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku z procedurą migracyjną w Rzeczypospolitej Polskiej w kontekście funkcjonowania strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Jednocześnie omówił ogólną strukturę wydziału, zadania i uprawnienia funkcjonariuszy SG, a także warunki pobytu cudzoziemców w Ośrodku. Swoje wystąpienie Pan Pułkownik urozmaicił slajdami - obrazami z życia codziennego cudzoziemców przebywających w innych strzeżonych ośrodkach na terenie RP.

 

Galeria zdjęć …

 

 

 

 

 


 

II miejsce Drużyny XIV LO w „Konkursie klas mundurowych”


 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    27 lutego 2017 roku w siedzibie Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się „Forum klas mundurowych woj. podlaskiego 2017”, poświęcone zasadom służby i naboru do Policji i Straży Granicznej. Przedmiotową tematykę Forum zainicjował Sekretarz Stanu w MSWiA Pan Jarosław Zieliński, a problematykę poszczególnych służb prezentowali ich przedstawiciele. W ramach Forum odbył się „Konkurs klas mundurowych”, obejmujący zakres działania służb mundurowych, wiedzę z WOS, zasady udzielania pierwszej pomocy oraz strzelanie przy użyciu trenażera elektronicznego. W Konkursie XIV LO reprezentowali uczniowie Kamil Wołosik (IIIc), Iwona Giedź (IIIc), Andrzej Matyszewski (IIIb), a publiczność stanowili, na czele z Dyrektorem Panem Leszkiem Kochanowskim, uczniowie klas Ic i IIa wraz z nauczycielami mł. insp. rez. Joanną Deoniziak i kpt. rez. SG Mirosławem Laskowskim oraz zagrzewające do boju drużynę Dominika Maleszkiewicz i Martyna Ołdziejewska z klasy IIIc. W wyniku zaciętej rywalizacji i po „tolerancji” w strzelaniu, na 11 drużyn startujących, przedstawiciele XIV LO zajęli II miejsce. Zdobywcom PUCHARU i opiekunowi drużyny ppłk. rez. SG Mirosławowi Mantur gratulujemy sukcesu.

 

Galeria zdjęć …

 

A oto relacje ze strony Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku

 


 

 

Wizyta w Placówce SG w Michałowie


 

 

 

 

 

 

 

 

 

      18 stycznia 2017 roku uczniowie klasy I d "bezpieczeństwa narodowego" XIV LO wraz z wychowawczynią p. Beatą Bojarczyk i ppłk. rez. SG Mirosławem Mantur odwiedzili Placówkę Straży Granicznej w Michałowie. W placówce zapoznaliśmy się z pomieszczeniami i pojazdami służbowymi, wyposażeniem specjalistycznym funkcjonariuszy do służby granicznej oraz środkami przymusu bezpośredniego. Mieliśmy również okazję poznać warunki pobytu w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych. Zwieńczeniem wycieczki był spacer z piosenką marszową, czym wzbudziliśmy zainteresowanie mieszkańców Michałowa.

  Galeria


 

Piknik militarny w Białymstoku


 

 

 

 

 

 

 

 

 

    14 stycznia 2017 roku przedstawiciele uczniów z klas I c, I d i II d wzięli udział w pikniku militarnym, zorganizowanym przez żołnierzy 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku, dla uczczenia przyjazdu do Polski Brygady Pancernej USA, której zadaniem będzie wzmocnienie ochrony wschodniej flanki NATO. Żołnierze pułku przygotowali wiele atrakcji od czołgu Leopard począwszy, poprzez wozy bojowe, pojazdy specjalne, drony bezzałogowe, broń palną, aż po ciepłą grochówkę. Oczywiście, w warunkach polowych, za stoły służyły transportery opancerzone. Żołnierzy na pikniku wspierały inne służby mundurowe, a młodzieży XIV LO w „bojowej” zabawie asystował ppłk rez. SG Mirosław Mantur.

 

  Galeria

 


 

Wizyta u strażaków


 

 

 

 

 

   02 grudnia 2016 roku uczniowie klasy II d „bezpieczeństwo narodowe” XIV LO wraz z nauczycielem ppłk. rez. SG Mirosławem Mantur przebywali gościnnie w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej Nr 2 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Tam zapoznali się z wyposażeniem pomieszczeń służbowych, Salą Tradycji, zasadami pełnienia służby dyżurnej oraz sprzętem ratowniczo gaśniczym. Największym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się wozy ratownictwa drogowego i chemicznego. Serdecznie dziękujemy strażakom za możliwość zwiedzenia obiektu jednostki oraz poznania wyposażenia technicznego, używanego w akcjach ratowniczo gaśniczych. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pana mł. kpt. Marcina Zarzeckiego, który profesjonalnie przedstawił nam sprzęt oraz zapoznał z zasadami pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej.

 

  Galeria

 

 


 

 

SUKCES W STRZELECTWIE SPORTOWYM!


 

 

 

 

 

 

 

 

   10 listopada 2016 roku dwie drużyny z klas „bezpieczeństwa narodowego” (I d chłopcy, II d dziewczęta) reprezentowały XIV LO w Turnieju strzeleckim z okazji Dnia Niepodległości, który odbył się na strzelnicy UKS „Kaliber” w Białymstoku. Do rywalizacji w strzelaniu z karabinu sportowego przystąpiły 5-osobowe drużyny z 13 szkół Białegostoku. W wyniku sportowej rywalizacji „snajperami” okazali się uczniowie z XIV LO. W klasyfikacji indywidualnej, w kategorii dziewcząt I miejsce zdobyła Gabriela Borowska, a w kategorii chłopców Mateusz Remiszewski zajął III miejsce. Strzelcom wyborowym serdecznie gratulujemy sukcesu, a wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy za godne reprezentowanie Szkoły.

 


STRZELANIE SPORTOWE


 

        21.10.2016 roku uczniowie klasy IId XIV LO (bezpieczeństwo narodowe) wzięli udział w zajęciach strzeleckich prowadzonych przez pana ppłk. rez. SG Mantur Mirosława na strzelnicy UKS „Kaliber” w Białymstoku. Młodzież miała okazję strzelać z karabinów pneumatycznych (potocznie zwanych wiatrówkami). Był to świetny trening umiejętności strzeleckich, ale także fajna zabawa oraz integracja klasowa. Warto pochwalić się wynikami uczniów. Najwyższe wyniki, na 80 możliwych punktów, osiągnęli:

  1. Magdalena Olchowik – 74,
  2. Jakub Czuszel – 72,
  3. Jakub Klinicki – 71.

Średnia ocen klasy wyniosła aż 5,37! Wszystkim uczniom gratulujemy "celnego oka" i życzymy sukcesów na zawodach strzeleckich.


 

Pierwsze kroki marszowe!


 

 

    19 października 2016 roku uczniowie klasy I d (bezpieczeństwo narodowe) XIV LO, po wyposażeniu w sorty mundurowe, ćwiczyli indywidualnie i zespołowo krok zwykły oraz defiladowy. Jak na pierwsze kroki marszowe, koordynacja ruchów (lewa noga – prawa ręka i odwrotnie) młodzieży wychodziła nieźle, jak ocenił prowadzący zajęcia z musztry ppłk rez. SG Mantur Mirosław

  Galeria

 

 


 

WIOSENNE SPOTKANIA MŁODYCH 

W dniu 5 czerwca bieżącego roku odbyła się uroczystość pod hasłem „Wiosenne Spotkania Młodych”, na której nie zabrakło również i naszych uczniów. Reprezentantami naszego zespołu szkół był chór gimnazjum pod kierownictwem Pani Grażyny Falkowskiej, który  śpiewem uświetnił całość uroczystości oraz klasa IId bezpieczeństwa narodowego z liceum, która pełniła funkcję porządkową.

Motywem przewodnim tego spotkania było upamiętnienie pobytu Ojca Św. Jana Pawła II w Białymstoku w 1994 roku. Z tej okazji odbyła się msza św. w  katedrze w intencji białostockiej edukacji, projekcje następujących filmów:  „Karol, który został świętym” oraz „Tajemnica tajemnic. Prawdziwa historia ocalenia Polski i świata”  skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Była to jedna z inicjatyw wychowawczych dla białostockich szkół wpisująca się w nauczanie naszego Wielkiego Rodaka Jana Pawła II.


Wizyta w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie


 


  Galeria

 

       W dniu 17 maja 2016 r. uczniowie klas mundurowych służby granicznej, służby w Policji oraz bezpieczeństwa narodowego XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku złożyli wizytę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie. Przed wizytą w Biurze uczniowie odwiedzili Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz Pałac Prezydencki, gdzie zapoznali się z jego historią oraz rolą Prezydenta jako konstytucyjnie najwyższego Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Wizyta w Warszawie stała się również okazją do złożenia wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Na stronach internetowych poszczególnych instytucji ukazały się relacje z wizyty Licealistów z Białegostoku. Zapraszamy do ich obejrzenia:

https://www.bbn.gov.pl/pl/wydarzenia/7445,Mundurowi-z-bialostockiego-XIV-LO-w-BBN.html

http://dgw.wp.mil.pl/pl/1_1310.html

https://www.facebook.com/CentrumWeterana

 


 

WIZYTA W BIAŁOSTOCKIM ODDZIALE STRAŻY GRANICZNEJ

Dnia 22.05.2014 Uczniowie klasy Bezpieczeństwa narodowego odbyli wycieczkę do Białostockiego oddziału Straży 
granicznej. Zaprowadzono nas do sali tradycji gdzie mieliśmy okazję dowiedzieć się o histori owej placówki
jak i o jej patronie. Opowiedziano nam o przeszłości straży granicznej - Korpusie ochrony pogranicza.
Nasz przewodnik - Kapitan opowiedział nam o strukturze i działalności tejże formacji, a także jak się
dostać na służbę. Po obejrzeniu sali tradycji przeszliśmy na plac, gdzie wystawiony jest stary sprzęt
wojskowy, taki jak np.: myśliwiec, działa przeciwpancerne, czołg, wieżyczki okrętowe. Po zrobieniu
pamiątkowych zdjęć przeszliśmy do budynku aresztu. Zobaczyliśmy infrastrukturę jak i cele w których
przetrzymuje się zatrzymanych na granicy. Strażnik opowiedział nam o konwojowaniu przetrzymanych oraz
o sprzęcie do tego służącym, po czym przeszliśmy do labolatorium. Dowiedzieliśmy się o programach
kryminalistycznych i sposobach wykrywania i udowadniania winy przestępcom.

 

                                   

                                   

 

 więcej zdjęć w galerii...


 

 WIZYTA W WYŻSZEJ SZKOLE POLICJI W SZCZYNIE

 Dnia 19.04.2014 Uczniowie klas Bezpieczeństwa Narodowego oraz Służby w Policji odbyli wycieczkę do Wyższej szkoły Policji w Szczytnie. Mieliśmy okazję zwiedzić zarówno teren szkoły jak i budynki wchodzące w skład owej placówki. Oprowadzono nas po między innymi:

-Auli im.insp.P.P.dr.praw W.M.Sobolewskiego
-Hali sportowej do sztuk walki
-Budynku szkolenia Oficerów Policji
-Policyjnym centrum analityczno-badawczym
-Strzelnicy
-Basenie
-Bibliotece

Infrastruktura szkoły jest nowoczesna, część z budynków wchodzących w skład placówki została oddana do użytku
zaledwie trzy lata temu. Wszyskie budynki są wyposażone w nowoczesny sprzęt. Jakość szkoły jest bardzo wysoka,
niewiele jest tak nowoczesnych ośrodków szkolenia w Polsce. Mieliśmy okazję zobaczyć odbywający się turniej judo i
Taekwondo, Nowoczesną aulę, budynek i programy służące do szkolenia pionu Policji, szkolny basen i strzelnicę,
Policyjne centrum analityczno-badawcze w którym zwiedziliśmy labolatoria, sale przeznaczone do nauki programów
analitycznych i statystycznych, pokój przesłuchań z lustrem weneckim oraz stylizowany pokój hotelowy do przeszukań.
Biblioteka Wyższej szkoły Policji w Szczytnie jest na bardzo wysokim poziomie, zawiera między innymi ponad 500 tysięcy woluminów oraz automatyczne półki na książki. Opowiedziano nam o wydziałach tej szkoły, a są to

-Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego
-Wydział Administracji
-Wydział kryminalistyki

            

                                     

                                     

 

więcej zdjęć w galerii...


 

WIZYTA W ODDZIALE PREWENCJI POLICJI

Dnia 28.11.2013 Uczniowie klasy II d mieli przyjemność odbycia spotkania w Oddziale Prewencji Policji. Jednym z najlepszych i najnowocześniejszych w europie. Zaprezentowano nam takie pojazdy jak:

- Tajfun III - Armatka wodna

- Mitsubishi L200 - Olśniewasz

- Mercedes Sprinter - Pojazd do służby patrolowej

- Karetka VW

- RSD - Ruchome stanowisko Dowodzenia

Podczas prezentacji multimedialnej zapoznaliśmy się również z zadaniami, działaniami i operacjami policyjnymi.

Widzieliśmy także pokaz psów policyjnych. Były wyszkolone w znajdywaniu ludzi, wykrywaniu narkotyków i w unieszkodliwianiu przestępców. Odwiedziliśmy strzelnicę, która swojego czaasu była jedną z najelpszych w Polsce. Zapoznano nas ze sprzętem funkcjonariusza policji używanym podczas codziennej służby jak i operacji specjalistycznych

                       

 więcej zdjęć w galerii...


WYCIECZKA DO PLACÓWKI SG W MICHAŁOWIE

4 grudnia 2012 roku uczniowie klasy I d "bezpieczeństwa narodowego" XIV LO z wychowawczynią Panią Haliną Szymańską i ppłk. rez. SG Mirosławem Mantur odwiedzili Placówkę Straży Granicznej w Michałowie. W placówce zapoznaliśmy się z pomieszczeniami służbowymi, pojazdem obserwacyjnym oraz wyposażeniem funkcjonariuszy do służby granicznej. Obejrzeliśmy również rutynowe zatrzymanie przestępcy, dokonane przez specjalnie wyszkolonego psa. Rozmawialiśmy także z funkcjonariuszami SG, którzy bardzo ciepło nas przyjęli, za co im serdecznie dziękujemy.


 

Strzelnica 2012

10 i 24 października 2012 roku uczniowie klasy I "bezpieczeństwa narodowego" XIV LO, odbyli lekcje na strzelnicy UKS Kaliber w Białymstoku. Każdy uczeń oddał w poszczególnych dniach po 20 strzałów z karabinu pneumatycznego. W pierwszym dniu trzy ostatnie strzały były oceniane pod względem skupienia, natomiast w kolejnym terminie ostatnie pięć strzałów pod względem wartości przestrzelin. Wyniki uzyskane przez uczniów, jak na pierwszy kontakt z bronią sportową, okazały się dosyć wysokie. Miejsca na "pudle" zajęli: 1-Łukaszewicz Ewelina 47 pkt 2-Szacilowska Dominika 45 pkt 3-Ostapczuk Marcin 45 pkt Zajęcia prowadził i tarcze oceniał ppłk rez. SG Mantur Mirosław.

 

 

 

 

 


 

KONFERENCJA OBRONNA!

18 października 2012 roku w Klubie 18 pułku rozpoznawczego w Białymstoku uczniowie klas mundurowych XIV LO wraz z Dyrektorem Szkoły Panem Leszkiem Kochanowskim i ppłk. rez. SG Mirosławem Mantur uczestniczyli w konferencji nt. "System obronny Rzeczypospolitej Polskiej. Konstytucyjne i prawne aspekty bezpieczeństwa narodowego". Wystąpiło wielu znakomitych prelegentów ze służb mundurowych m. Białegostoku i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, a tematyka wystąpień pokrywała się z zainteresowaniami młodzieży. Miłym akcentem konferencji było wyróżnienie przez Zarząd Główny Towarzystwa Wiedzy Obronnej Medalem "Za Zasługi w Krzewieniu Wiedzy Obronnej" Dyrektora Szkoły Pana Leszka Kochanowskiego. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem-wszyscy uczestnicy konferencji mogli delektować się żołnierską grochówką.

 

 

 

 


Napisał: adminData: 04-12-2013Czytano: 8917 razy
   Wszelkie prawa zastrzeżone. Contents Copyright © 2004-2006.